آبله میمون قابل کنترل است/ آیا واکسنی برای این ویروس وجود دارد؟


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۵۵۰ مورد ابتلا به این بیماری در ۳۰ کشور جهان وجود دارد. در ایالات متحده، حداقل ۲۰ مورد تایید شده یا مشکوک در ۱۱ ایالت ایالات متحده گزارش شده است.

این آژانس واکسن انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی کند زیرا بیماری فعلی هنوز قابل کنترل است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تاکنون بیشترین موارد در میان مردانی گزارش شده است که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته اند. البته آبله میمون یک ویروس بسیار خفیف است و هیچ گونه مرگ و میر در کشورهای آلوده گزارش نشده است.

آبله میمون از سال ۱۹۵۸ برای دانشمندان شناخته شده است. از زمانی که این ویروس برای اولین بار در طی گسترش در میان میمون هایی که برای اهداف تحقیقاتی نگهداری می شدند، مورد مطالعه قرار گرفت. مقامات WHO تجربه زیادی در مبارزه با آبله دارند. در سال ۱۹۸۰، پس از یک تلاش موفقیت آمیز واکسیناسیون جهانی، این سازمان اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. آبله میمون یک ویروس بسیار کوچک و خفیف از خانواده ویروس ها است.

واکسن آبله میمون

واکسن جنس یک واکسن دوگانه است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ برای جلوگیری از سرخک و اوریون در افراد ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها معمولا Genius را به گزینه دیگری، ACAM2000 ترجیح می دهند، که نسل قدیمی واکسن آبله است که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هر دو واکسن را می توان قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق کرد. با این حال، بیماران باید ظرف ۴ روز پس از آلوده شدن به ویروس واکسینه شوند تا از شروع بیماری جلوگیری شود.

به گفته مایک سالیفکا، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت و علم اورگان که بر روی آبله میمون مطالعه کرد، ACAM2000 سطح بالایی از محافظت در برابر آبله میمون ها را در مدل های حیوانی نشان داد و انتظار می رود در برابر این بیماری ۸۵ باشد. ورکړی Protect. البته اطلاعات کمی در مورد این جنس وجود دارد، زیرا این واکسن جدید است، اما سطوح مناسبی از آنتی بادی ها را در انسان تولید می کند و از پدر در برابر بیماری های شدید محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به طور کلی Jynneos را بیش از ACAM2000 توصیه می کنند زیرا ایمن است. این واکسن ها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند و توزیع گسترده واکسن ها نیاز به بحث جدی دارد. ACAM2000 از آبله میمون و یک سویه ویروسی خفیف در خانواده‌ای از کودکان استفاده می‌کند که هنوز هم قابل تکثیر هستند، به این معنی که واکسن خطر انتقال ویروس را به انسان یا دیگران دارد.

واکسن با دو سوزن تزریق می شود. قسمت بالای دست بریده می شود و سپس ویروس در یک عفونت موضعی به تب تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر بیمار استنشاق کرده و سپس آن را مالش دهد، احتمالاً ویروس را به افراد دیگر یا سایر قسمت‌های بدن خود منتقل می‌کند که می‌تواند باعث کاهش بینایی شود. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد کسانی که واکسینه شده اند باید به محل واکسن توجه کنند تا ویروس به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن سرایت نکند.

واکسن جنس با این خطرات مرتبط نیست زیرا از یک سویه ویروس استفاده می کند که دیگر نمی تواند در انسان تولید شود. همچنین با سرنگ های معمولی مانند سایر واکسن های رایج مانند واکسن آنفولانزا داده می شود.

به گفته دکتر پیتر هوتز، متخصص بیماری های عفونی و واکسن در کالج پزشکی بیلور، با توجه به عوارض جانبی بالقوه ACAM2000، این واکسن فقط در موارد اپیدمی کوچک تا بزرگ قابل استفاده است زیرا ویروس بسیار کشنده است.

هشدار در مورد عوارض جانبی واکسن در برخی موارد

زنان باردار یا شیرده، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک و افراد مبتلا به بیماری قلبی نباید ACAM2000 مصرف کنند. در زنان باردار، ویروس می تواند به جنین سرایت کند و باعث مرگ شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر رشد نامنظم ویروس و ایجاد عفونت های جدی هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز در معرض خطر انتشار ویروس به پوست خود هستند که می تواند یک عفونت تهدید کننده زندگی باشد.

نرخ مرگ و میر بندری

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری های جزئی می توانند تا ۳۰ درصد از مرگ و میرها را به همراه داشته باشند. آبله مرغان در غرب آفریقا، که به نظر می‌رسد علت شیوع کنونی باشد، احتمالاً دارای نرخ مرگ و میر حدود ۱ درصد است. اکثر افراد در عرض دو تا چهار هفته بدون درمان خاص پزشکی بهبود می یابند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، نوع دیگری از آبله میمون به نام حوضه کنگو دارای میزان مرگ و میر بین ۳ تا ۱۰ درصد است.

مقامات روز چهارشنبه گفتند که گسترش ناگهانی بنادر در چندین کشور آمریکای شمالی و اروپایی نشان می دهد که ویروس ممکن است به طور نامحدود فراتر از غرب و مرکز آفریقا گسترش یافته باشد. پروزاموند لوئیس، مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت برای آبله میمون، گفت که ویروس ممکن است در حال حاضر گسترش بیشتری پیدا کند، زیرا ایمنی انسان از زمان قطع واکسن آبله پس از ریشه کن شدن بیماری کاهش یافته است.

علائم آبله میمون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به افرادی که تایید یا مشکوک به ابتلا به آبله میمون هستند می‌گوید تا زمانی که مقامات بهداشتی آن‌ها تایید کنند قرنطینه شوند. افراد مبتلا به این ویروس تا زمانی که ضایعات پوستی که مشخصه این بیماری است به طور کامل بهبود نیافته و دلمه ها ظاهر نشده و لایه جدیدی از پوست تشکیل نشده است، نباید قرنطینه شوند.

آبله میمون معمولا با علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، سرماخوردگی، خستگی و تورم غدد لنفاوی شروع می شود. سپس زخم هایی روی بدن ایجاد می شود. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست با این زخم ها منتقل می شود. اگر فردی گلودرد یا دهان درد داشته باشد، ویروس می تواند از طریق قطرات تنفسی نیز منتشر شود، اما به راحتی قابل انتقال نیست.

به گفته این سازمان، افرادی که به آبله میمون مبتلا می شوند باید به مدت ۲۱ روز تحت نظر باشند. آنها باید دو بار در روز دمای بدن خود را از نظر سرماخوردگی، تورم غدد لنفاوی و لکه های پوستی جدید بررسی کنند. در صورت بروز تب یا بثورات پوستی، فرد باید خود را ایزوله کند و فوراً با بخش بهداشت محلی تماس بگیرد.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید